051-38769143
kamaan.club.co@gmail.com
ساعت کاری: 9 الی 20

​کالج کــــــــــــمان

آموزش بورس الگوهای امواج الیوت چیست؟

الگوهای امواج الیوت چیست؟

نگرش عملی- در ترکیب با GET

اموج الیوت ترکیبی از تکنیک‌های مختلف می باشد که نزدیک به ۶۰ درصد از این تکنیک‌ها  ساده و واضح هستند و تنها ۴۰ درصد از آن‌ها مخصوصا  برای افراد مبتدی سخت می‌باشند. موقعی که آنالیز روشن و واضح  نمی‌باشد. همه تئوری موج الیوت به دو قسمت  تقسیم‌بندی می‌شود که شامل الگوی حرکت ( Impulse)  و الگوی اصلاح (Corrective)  می‌باشد در این مقاله  ما در مورد موج حرکت صحبت  می‌کنیم و نحوه شناسایی موج فوق را توسط نوسان‌نمای الیوت (Elliot Oscillator) شرح می‌دهیم.

 

این مطلب حتما بخوانید: الگوی پرچم چیست؟

 

الگوهای حرکت امواج الیوت چیست؟

الگوی حرکت از پنج موج ایجاد میشود. این پنج موج می‌تواند دارای حرکت صعودی یا نزولی باشند . تعدادی مثال در زیر نشان داده‌شده است.  

  

الگوهای امواج الیوت

موج اول دارای رالی ضعیفی بوده و درصد کمی از تریدرها  در این موج ترید انجام می دهند. پس از پایان  موج اول، موج دوم شروع می‌شود که Sell در یک ۵ موج صعودی کار ریسکی می‌باشد. موج دوم بدون آن‌که قیمت  Low جدیدی ایجاد کند، به پایان می‌رسد و بازار از همان نقطه آماده رالی دیگری می‌شود.

مراحل اولیه موج ۳ آهسته بوده و درآخر به نقطه  Top  رالی موج  قبلی می‌رسد (بالاترین قسمت موج ۱).  در این زمان Stop های زیادی بالای این قسمت وجود دارد.

 

الگوهای امواج الیوت

 

تریدرها از ادامه این رالی اطمینان ندارند و آن را کوتاه‌مدت در نظر می‌گیرند. برای اینکه این آنالیز درست باشد بازار نباید از بالای موج قبلی بالاتر برود. در نتیجه بالای موج ۱ Stop های زیادی وجود خواهد داشت. رالی موج۳ Top موج اول را رد می‌کند. در این زمان بازار از Top موج اول رد شده و Stop های زیادی عمل خواهد کرد. باتوجه به میزان Stop ها گپ تشکیل خواهد شد. گپ علامت خوبی دال بر در جریان بودن موج سوم می باشد.

 

اتفاقات زیر به دنبال هم رخ خواهد داد: تریدرهایی که سریع تر و در پایین‌تر Buy کرده بودند خوشحال خواهند بود. آن‌ها امکان دارد تصمیم بگیرند که پوزیشن های خود را افزایش دهند. تریدرهایی که Stop آن‌ها عمل کرده است متقاعد می‌شوند که ترند صعودی بوده  و تصمیم به انجام Buy  در رالی صعودی می‌گیرند. کلیه ی این اتفاقات در رالی موج سوم رخ مید هد. 

 

الگوهای امواج الیوت

این زمان، موقعی است که بیشتر تریدرها  اعتقاد دارند که ترند بازار صعودی می‌باشد. درپایان نیز همه التهاب‌های ناشی از Buy  خاموش خواهند شد و موج سوم متوقف می‌شود. در این موقعیت تریدرهایی که به طولانی بودن حرکت صعودی باور داشتند تصمیم به بدست آوردن سود خود می‌گیرند. آن‌ها ترید خوبی داشته‌اند و تصمیم می‌گیرند که سود خود را بدست آورند. به این دلیل قیمت افت می‌کند و موج ۴  ساخته می‌شود. موج ۲  محل  Sell های خطرناک و موج ۴ محل عمل کردن  Take Profit می‌باشد. موقعی که Take Profit فوق عمل می‌کند عده زیادی از تریدرها اعتقاد دارند که روند صعودی نیز ادامه دارد. این اشخاص یا دیر وارد بازار شده‌اند یا در قسمت Side وارد بازار شده‌اند. این افراد اعتقاد دارند که این Take Profit فرصت عالی برای Buy فراهم شده است. در نهایت موج چهارم بیشتر Buy  ها قرار داده ‌شده و بازار شروع به حرکت می‌کند. 

 

 

 

موج ۵ در مقایسه با موج ۳ از قدرت و تداوم لازم برخوردار نیست. توسعه موج ۵ به خاطر گروه کوچکی از تریدرها می‌باشد. موقعی که موج ۵ High بالاتری  از موج ۳ می‌سازد برای توسعه یافتن از قدرت و تداوم لازم در مقایسه با موج ۳ برخوردار نیست. در آخر موقعی که این آخرین Buy ها نیزپایان میابد نقاط پایانی بازار خاتمه یافته  و وارد فاز جدیدی می‌شویم.

 

 

جهت شرکت در کلاس های آموزش رایگان بورس اینجا را کلیک کنید