051-38769143
kamaan.club.co@gmail.com
ساعت کاری: 9 الی 20

​کالج کــــــــــــمان

مهم ترین اندیکاتورهای در فارکس چیست؟


اصلی ترین اندیکاتور‌های  مورد استفاده در فارکس چیست؟

خیلی از معامله‌گران فارکس منتظر لحظه خوب جهت ورود به معامله و پیدا کردن سیگنال‌های خرید و فروش هستند. معامله‌گران میبایست درنظر داشته باشند که اندیکاتورهای زیادی جهت مشخص نمودن خرید و فروش ارز وجود دارند. 

۱_ابزار دنباله‌روی از روند 

۲_ابزار تائید روند

۳_ابزار شناسایی نواحی بیش‌فروش و بیش‌خرید

۴_ابزار سود

۵_ابزار دنباله‌روی از روند

بسیاری از معامله‌گران با تشخیص روند اصلی و معامله در جهت آن به دست آوردن سود می‌پردازند و در این شیوه از ابزار‌های دنباله‌روی از روند استفاده می‌کنند. هدف مهم استفاده از این ابزارها تشخیص ورود به پوزیشن بلند (خرید) یا پوزیشن کوتاه (فروش) می باشد. یکی از راحت ترین اندیکاتور‌ها برای دنباله‌روی از روند «میانگین متحرک» (Moving Average) می باشد.


ابزار تائید روند چیست؟

برای اطمینان از روند غالب تعیین شده در مرحله قبل، میبایست ابزاری برای تائید روند استفاده کنیم. ممکن است ابزار تائید روند مانند ابزار تشخیص روند غالب، سیگنال‌های خرید و فروش مشخصی را ارائه نکند.
در اینجا میبایست روی همسویی نتیجه ابزار تائید روند و ابزار تشخیص روند غالب تمرکز کنیم. به شکل کلی، اگر هردو ابزار تشخیص و تائید، روندی صعودی را نشان دهند، تریدر می‌تواند به دنبال فرصتی برای خرید ارز مورد نظر خود بپردازد و برعکس.
یکی از کاربردی ترین ابزار‌های تائید روند «اندیکاتور مکدی» (Moving Average Convergence Divergence | MACD) یا «میانگین متحرک همگرایی واگرایی» است. این اندیکاتور اول تفاوت بین دو میانگین متحرک نمایی «هموار‌شده» (Smoothed) را می‌سنجد.وبعد، این تفاوت، هموارسازی و با میانگین متحرک خود مقایسه می‌شود. در زمان بالاتر بودن میانگین هموارسازی‌شده از میانگین متحرک، هیستوگرام پایین نمودار قیمت مثبت و صعودی بودن روند تائید می‌شود.
به صورت برعکس، در صورت بالاتر بودن میانگین متحرک از میانگین هموار‌شده، هیستوگرام منفی و روند نزولی خواهد بود.

 

ابزار تعیین بیش‌فروش و بیش‌خرید

تریدر می‌تواند زمان تشخیص صعودی یا نزولی بودن روند و تائید شدن آن به خرید و فروش بپردازد. از طرفی دیگر تریدر می‌تواند برای بدست آوردن فرصت معاملاتی با ریسک کمتر منتظر یک پولبک در روند اولیه بزرگ‌تر باشد. برای تعیین این مورد، معامله‌گر به اندیکاتور تشخیص نواحی بیش‌خرید و بیش‌فروش نیاز دارد.
اندیکاتور‌های زیادی برای تشخیص نواحی بیش‌خرید و بیش‌فروش وجود دارند. اما، یکی از مهم ترین آن‌ها «شاخص قدرت نسبی» (Relative Strength

Index | RSI  این اندیکاتور، با محاسبه میزان تجمعی روز‌های صعودی و نزولی قیمت، عددی را  در بازه ۰ تا ۱۰۰تولید می کنند
اگر پرایس اکشن کلی صعودی باشد، اندیکاتور به ۱۰۰ نزدیک می‌شود درصورت نزولی بودن پرایس اکشن کلی، اندیکاتور به صفر نزدیک خواهد شد. عدد ۵۰ را خنثی در نظر می‌گیریم.

 این مقاله در مورد اسکالپ در فارکس حتما مطالعه کنید
ابزار برداشت سود

آخرین نوع اندیکاتوری که تریدر فارکس میبایست یاد داشته باشد، اندیکاتوری برای مشخص نمودن زمان برداشت سود در معامله است. در اینجا نیز می‌توان از اندیکاتور‌های زیادی استفاده کرد. اندیکاتور RSI سه‌روزه، در این قسمت  کاربردی به شمار می‌رود.
تریدر خریداری‌کننده جفت ارز، احتمال دارد با رسیدن RSI سه‌روزه به ۸۰ یا بالاتر، به برداشت سود بیندیشد. و نیز، احتمال دارد معامله‌گر انجام‌دهنده فروش استقراضی با رسیدن RSI سه روزه به سطح ۲۰ یا پایین‌تر، برداشت سود را درنظر بگیرید.
یکی از اندیکاتور‌های استفاده شده دیگر برای برداشت سود، شناخته‌شده «باند بولینگر» (Bollinger Band) است. این اندیکاتور از انحراف معیار تغییرات قیمت در طی زمان استفاده و بعد میانگین قیمت‌های بسته شدن در همان چارچوب زمانی را از آن کم یا به آن اضافه می‌کند تا باند‌های معاملاتی شکل بگیرید.
احتمال دارد خیلی از معامله‌گران از باند‌های بولینگر برای تشخیص زمان ورود به معامله استفاده کنند ولی می‌توان آن‌ها را به عنوان ابزار برداشت سود نیز استفاده کرد. 

ابزاری دیگر برای برداشت سود، تریلینگ استاپ است که  با آن‌ آشنا شدیم.

 

جهت شرکت در کلاس های فارکس و یادگیری استراتژی قوی معاملاتی اینجا را کلیک کنید