051-38769143
kamaan.club.co@gmail.com
ساعت کاری: 9 الی 20

​کالج کــــــــــــمان

صف خرید صف فروش سهام در معاملات بورس چیست؟

مفهوم ارزش بازار چیست؟

برای سرمایه‌گذاری در بازار بورس و سهام یکی از بخش هایی که باید با آن آشنای کامل داشته باشید، ارزش بازار است که از طریق آن متوجه خواهید شد که وسعت شرکت چقدر است و چه تاثیری بر شاخص بازار سرمایه می‌گذارد؟ به‌همین علت است که تعدادزیادی سرمایه‌گذاران برای خرید سهام شرکت‌ها به «ارزش بازار» آن نگاه می کنند

به بیان دیگر ارزش بازار(Market Capitalization) به مجموع ارزش روز یک شرکت سهامی عام می گویند. این ارزش از حاصل ضرب قیمت روز سهام در تعداد سهم‌های منتشر شده به وسیله شرکت بدست می‌آید.  شرکت‌هایی که ارزش بازار بزرگ‌تری دارند، بر شاخص کل بورس تاثیرگذاریبالاتری دارند، پس زمان‌هایی که شاخص کل مثبت است، سرمایه‌گذاران به سمت شرکت‌هایی که ارزش بازار بالایی دارند، تمایل نشان می‌دهند و کمتر در شرکت‌های کوچک(Small Cap) سرمایه‌گذاری می‌کنند. و اگر شاخص کل تقریبا ثابت ولی شاخص هم‌وزن صعودی باشد، در می‌یابیم که شرکت‌های کوچک در بازار سهام با افزایش قیمت روبرو هستند و طبیعی است که سرمایه‌گذران به خرید سهام شرکت‌های کوچک ارزنده تمایل بیشتری نشان دهند.

 

جهت شرکت در کلاس های رایگان بورس مقدماتی در موسسه کمان اینجاکلیک کنید

 

داستان محدودیت دامنه نوسان در معاملات سهام

قبل از صحبت در مورد مفهوم صف خرید و صف فروش سهام  ابتدا باید به دنبال دلیل  ایجاد کننده صف‌های خرید و فروش سهام برویم. در بورس ایران مقوله به عنوان «محدودیت دامنه نوسان» داریم. اما کار دامنه نوسان در بورس چیست؟

ناظران و سیاست گذاران بورس برای هر سهم محدودیت دامنه نوسان در نظز گزفتند این کار به آنها کمک می‌کند واین باعث میشه ازنوسانات شدید و زیاد قیمت جلوگیری کنند. محدودیت دامنه نوسان برای سهام در بورس وهمچنین فرابورس از منفی ۵ درصد تا مثبت ۵ درصد نسبت به قیمت روز قبل است. به عنوان مثال اگر قیمت روزقبل سهم فولاد ۵۰۰ تومان باشد برای امروز، قیمت می‌تواند فقط در محدوده ۴۷۵ تومان تا ۵۲۵ تومان نوسان داشته باشد و کمتر و بالاتر از این محدوده در وضعیت عادی بازار معامله‌ای نخواهد داشت.

 صف خرید سهام چیست؟

در مثال بالا در نظر بگیرید خبر خوبی از شرکت فولاد منتشر می‌شود. با تحلیلی که افراد انجام می‌دهند این سهم تا قیمت ۶۲۰ تومان افزایش پیدا می کند به همین دلیل سرمایه گذاران، تمایل خود را برای خرید این سهام نشان می‌دهند. بااین وجود از یک طرف، امکان قرار دادن سفارش در قیمت بالاتر از ۵۲۵ تومان به دلیل محدودیت نوسان در آن روز وجود ندارد و از طرف دیگر، افراد برای خریدن سهام فولاد با هم رقابت می‌کنند. در چنینشر،تقاضا بر عرضه سهام به وجود می آید

صف فروش در بورس چیست؟

برخلاف صف خرید تصور کنید. خبری منفی درارتباط با شرکت منتشر شده و پیش‌بینی‌ها بیان گر این است که ارزش هر سهم افت کرد. در این حالت سهام‌داران برای جلوگیری از ضرر احتمالی و کاهش بیشتر ارزش سهامشان، ترجیح می‌دهندسریع ترسهام خود را بفروشند.

با این حال محدودیت قیمت‌گذاری وجود دارد و می‌توانند سهامشان را به قیمت کف 475 تومان به فروش برسانند. در این حال بسیاری از سهام‌داران سهام خود را در کف قیمت برای فروش می‌گذارندولی تقاضایی برای خرید وجود ندارد. بااین وجود عرضه بیشتر از تقاضا می‌شود و اینجوری سهام‌داران مجبورند برای فروش سهامشان با هم رقابت کنند.

پس در صف رقابت میفتند و افرادی  که جلوتر از بقیه سهامشان را به قیمت کف برای فروش قرار دادند، در جلوی صف قرار می‌گیرند.

هر چه تعداد فروشندگان در صف فروش بیشتر باشد، اصطلاحا می‌گویند صف فروش سنگین است.

تشخیص صف خرید و فروش در بورس

هر نماد که به یک شرکت فعال در بورس مرتبط است در سایت tsetmc.com صفحه‌ای منحصر به خود دارد که در آن اطلاعات لازم سرمایه‌گذاران نمایش داده می‌شود.

تقریبا در قسمت وسط این صفحه دو کارد با عنوان‌های خرید و فروش وجود دارد که در یکی اطلاعات مرتبط به درخواست‌های خرید و دیگری اطلاعات مربوط به فروشندگان آن سهم درج شده است. این اطلاعات بیانگرهمان سفارشاتی هستند که به وسیله کارگزاران یا معامله‌گران در سیستم‌های معاملاتی آنلاین ثبت می‌شوند.

زمانی که سهام یک شرکت صف خرید باشد، سفارشات خرید در کادر خرید در بالاترین قیمت و با تعداد و حجم زیادثبت شده‌اند، بااین وجود هیچ سفارش فروشی در کادر فروش ثبت نشده است.به بیان دیگر متقاضیان زیادی حاضر به خرید سهام این نماد هستنداما سهام‌داران آن حاضر به فروش سهام خود نمی باشند

نکات مهم موقعی ایجاد صف خرید و فروش

مهمترین موردی که باید در نظر بگیریداین است که ایجاد صف خرید و صف فروش را نباید مبنای معاملات خود در نظر بگیرید.اینکه یک سهم وارد صف فروش شده حتما دلیل بر این نمیشه که ارزش آن در آینده کمتر میشود یا ایجاد صف خرید برای یک سهم دلیلی بر بازدهی آن در آینده و افزایش قیمت آن نخواهد بود.

 خرید و فروش‌ها زیادی در بازار سهام احساسی هستند وبه همین دلیل  باعث ایجاد برخی از صف‌های خرید و فروش می‌شود و ممکن است پیش‌بینی‌ها را محقق نسازند.

نکته مهم دیگری که باید هنگام ایجاد صف خرید و فروش در نظر داشته باشید ارسال سفارش آنلاین است. در معاملات آنلاین، گزینه‌ای به اسم «حجم نمایشی» وجود دارد. اگر در این گزینه تعداد سهمی که وارد می‌کنید کمتر از مقداری که می‌خواهید به فروش برسانید باشد، زمانی که نوبت شما می‌شود همان مقداری که در حجم نمایشی وارد کرده‌اید به فروش می‌رسد و برای فروش بقیه سهم‌تان به آخر صف می‌روید.

سال 2020