051-38769143
kamaan.club.co@gmail.com
ساعت کاری: 9 الی 20

​کالج کــــــــــــمان

مهم ترین اصول سرمایه گذاری در بورس

مهمترین اصول سرمایه گذاری در بورس

هر بازاری برای خود قواعد و اصولی دارد که رعایت آنها موجب پیشرفت در کسب و کار و بی توجهی یا کم توجهی به آنها باعث ضرر و زیان خواهد بود. مهم ترین اصول برای موفقیت در بورس عبارتند از :

1ـ سرمایه گذاری در بورس باید با سرمایه مازاد(پس انداز) باشد. فروش امکانات و لوازم ضروری زندگی برای سرمایه گذاری در بورس کاملا اشتباه است.

 

2ـ هر بازاری پایین و بالایی دارد. باید به میزانی سرمایه وارد بورس کرد که در صورت زیان احتمالی تحمل آن برای سرمایه گذار مقدور باشد.

 

3ـ هرگز بدون آموزش دیدن و کسب تجربه اقدام به خرید و فروش سهام نکنید. برای افراد تازه کار ، بهترین گزینه این است که واحدهای صندوق های سرمایه گذاری مشترک را مدنظر قرار دهند. این واحدها از طریق کارگزاری ها قابل خرید و فروش است.

 

4ـ به منظور توزیع ریسک و دستیابی به سود بالاتر ، به جای خرید و فروش یک یا چند سهم محدود، سبدی از سهام شرکت های مختلف در صنایع مختلف تشکیل دهید.

 

5ـ احساسات خود را کنترل کنید. رفتارهای هیجانی یا پیروی از دیگران در میان مدت به ضرر شما تمام می شود. درخواست خرید یا فروش سهام یک شرکت توسط جمعیت زیاد لزوما به این معنا نیست که شما نیز باید آن رفتار را الگو قرار دهید. به جای حرکت های هیجانی مطالعه تخصصی را مبنا قرار دهید.

 

6ـ اخبار و اطلاعات نقش کلیدی در بازار سرمایه دارند. از مطالعه رویدادهای موثر بر روند بازار غافل نشوید. همچنین به شایعات توجه نکنید. در صورتی که شایعه ای را شنیدید، درباره آن تحقیق کنید و فقط در صورت اطمینان از صحت آن اقدام لازم را انجام دهید.

 

7ـ برخی افراد سودجو در قالب شبکه های اجتماعی اقدام به فریب مردم می نمایند. این قبیل افراد با دادن سیگنال خرید و فروش به دیگران از آنها سوء استفاده می کنند. گاه این اشخاص برای جلب اعتماد راهنمایی هایی می کنند که در بارهای نخست موجب سود برای مشتریان آنها می شود اما در دفعات بعدی زیان هنگفتی به بار می آورد. هرچند سازمان بورس و اوراق بهادار در چارچوب قوانین کشور این افراد را مورد پیگرد قرار می دهد اما پرهیز از قرارگرفتن در دام این اشخاص بسیار راحت تر از پیگیری های حقوقی است.

 

8ـ ضروری است افرادی که خود شخصا اقدام به خرید و فروش سهام می نمایند برای فعالیت در این بازار وقت بگذارند . باتوجه به سرعت تحولات در بازار سرمایه خرید سهام و عدم بررسی آن طی روزهای متوالی می تواند به زیان خریدار تمام شود.

 

9ـ پیش از آنکه اقدام به معاملات واقعی کنید می توانید از طریق نرم افزارهای شبیه ساز فعالیت در این بازار را تجربه کنید. در این نرم افزارها نیازی به پول نیست اما تغییرات قیمت سهام مطابق با بازار واقعی است.

 

10ـ مطالعه قوانین و مقررات بازار اوراق بهادار برای عملکرد بهتر و آشنایی با تکالیف و حقوق افراد لازم است.