051-38769143
kamaan.club.co@gmail.com
ساعت کاری: 9 الی 20

​کالج کــــــــــــمان

دارا یکم به زبان ساده

دارا یکم به زبان ساده

دارا یکم یک نوع صندوق سرمایه گذاری در سهام است که دولت با هدف خصوصی سازی منابع دولتی در اردیبهشت ماه 1399 برای فروش باقی‌مانده سهام خود در بانک‌های ملت، تجارت، صادرات و بیمه‌های البرز و اتکایی امین ، اقدام به واگذاری آن با ۲۰% تخفیف نمود.

دارا یکم اولین صندوق ETF دولتی است که تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت می کند و قرار است صندوق های ETF دولتی بعدی در ماه های آینده عرضه شوند.

برای خرید سهام دارایکم افرادی که کد معاملاتی یا کد بورسی فعال داشتند از طریق سامانه معاملاتی کارگزاری خود نسبت به ثبت سفارش خرید اقدام نمودند و کسانی که کد معاملاتی نداشتند از طریق مراجعه حضوری یا غیرحضوری به شعب بانک های منتخب اقدام به خرید سهام نمودند. تعداد واحدهای قابل خریداری توسط هر شخص برابر با ۲۰۰ واحد معادل ۲۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال بود.

علی رغم اینکه طی یک ماه این سهام غیرقابل فروش بود. اما تخفیف 20 درصدی دولت در خرید سهام و رشد صعودی خوب آن دراین مدت باعث جذابیت مضاعف این سهم است.

فعالان بازار سرمایه بر این باورند که ارزش این صندوق می‌ تواند همچنان روند صعودی خود را حفظ کند و در بازه زمانی میان مدت و بلند مدت، سود خوبی را برای سهامداران این صندوق دولتی به همراه خواهد داشت.

یکی از مزایای ارائه صندوق سرمایه گذاری دارا یکم بوجود آوردن شرایطی مناسب برای بسیاری از افراد جامعه است که تاکنون فرصتی برای ورود به بازار بورس را نداشته اند و حداقل نتیجه رونق بازار بورس ایران، کاهش نرخ بیکاری و تورم است از این رو دولت سعی دارد با حمایت از بازار سرمایه و آزادسازی سهام عدالت، اقتصاد ایران را مردمی کند تا با سرمایه گذاری آگاهانه از سود و بازدهی خوبی بهره مند شوند.

 

دارا دوم در راه است…

دولت تصمیم دارد تا دومین صندوق ETF را به بازار بورس عرضه کند. زمان خرید دارا دوم هنوز دقیقا مشخص نیست، ولی احتمالا در مرداد ماه شاهد پذیره نویسی آن باشیم.

تمامی مردم قادرند در بازه زمانی تعیین شده (احتمالا ۲ هفته) برای خرید دارا دوم از طریق کد بورسی و یا مراجعه حضوری یا غیرحضوری به بانک اقدام کنند.

احتمال می رود با توجه به میزان سوددهی صندوق دارایکم ، خرید سهام دولتیETF دارای دوم با استقبال بسیار خوبی از طرف ایرانیان روبرو شود. نحوه خرید دارا دوم دقیقا مشابه خرید دارا یکم است.