051-38769143
kamaan.club.co@gmail.com
ساعت کاری: 9 الی 20

​کالج کــــــــــــمان

بازار خرسی گاوی در بورس چیست؟

 خرس و گاو در بورس به چه معناست؟

این دو کلمه به منظور تعیین روند کلی بازار سرمایه به انجام گرفته می شود به صورت کلی گاو نماد سرمایه گذاران موفق و امیدوار و خرس نماد سرمایه گذاران شکست خورده و ناامید می باشد و بازار گاوی نشان دهنده بازار صعودی و بازار خرسی نماد بازار نزولی می باشد.

منظور از بازار گاوی و بازار خرسی چیست؟

خلاصه وار می توان گفت که دو کلمه بازار گاوی (Bull market) و بازار خرسی (Bear market) برای مشخص کردن روند کلی بازار سرمایه به انجام گرفته می‌شوند.

گاو نماد چه کسانی است و بازار گاوی یعنی چه؟

bullish از ریشه کلمه bull آمده است که به مفهوم گاو نر می‌ باشد و روند پیشرفت بازار را نشان می دهد و همانطور که در اول مطلب اشاره شد گاوها نماد سرمایه گذاران موفق و امیدوار هستند و این دسته از سرمایه گذاران ریسک پذیرتر هستند هرچند ممکن است که همیشه موفق عمل نکنند.

بازار گاوی بازاری است که در آن سرمایه گذاران به امید بیشتر شدن قیمت و کسب سود در آینده قصد دارند سرمایه گذاری خود را بیشتر کنند. بازار گاوی معمولا مشخص کننده قدرت خریداران در کنترل بازار می باشد.

خرس نماد چه کسانی است و بازار خرسی یعنی چه؟

bearish که از ریشه کلمه bear آمده است که به معنی خرس است و روند نزولی بازار را نشان می دهد. بازار خرسی مشخص کننده بدبینی، ترس و بی اعتمادی سرمایه گذاران به روند در حال حاضر بازار می باشد و ریسک گریز می باشند و همواره از ضرر کردن در بورس میترسند.

در بازار خرسی بر خلاف بازار گاوی فروشندگان، قدرتو کنترل بازار را در اختیار دارند در واقع خرس ها اعتقاد دارند که امکان دارد قیمت سهام افت کند. و به صورت کلی خرس نماد سرمایه گذاران شکست خورده و ناامید می باشد.

جهت آشنایی بابازار سرمایه وبورس واطلاع از  کلاس های مقدماتی ورایگان بورس اینجا را کلیک کنید

بررسی عرضه و تقاضای بازار خرسی و گاوی

عرضه و تقاضا در بازار گاوی به این صورت است که تقاضا بسیار زیاد و عرضه خیلی کم اتفاق می افتد.

 ساده تر، در بازار گاوی سرمایه‌گذاران به آینده امیدوار هستند و پیش بینی آن ها روند رو به رشد بازار می باشد و بر این اساس هم اقدام به خرید سهام جدید می‌نمایند و چون روند را صعودی پیش بینی می کنند همه به فکر کسب سود بیشتر می باشند و فروشندگان نیز تمایلی برای فروش ندارند.

اما در بازار خرسی عکساین ماجرا حاکم می باشد و همانطور که بازار خرسی نماد سرمایه گذاران شکست خورده و ناامید است و همه ناامید از بیشتر شدنقیمت هستند و اعتقاد دارند بازار کاهشی است براین اساس عرضه افزایش و تقاضا کاهش خواهد یافت.