051-38769143
kamaan.club.co@gmail.com
ساعت کاری: 9 الی 20

​کالج کــــــــــــمان

تحلیل تکنیکال چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

یکی از روش های مناسب  جهت کسب سود سرمایه گذاری در بورس است. برای ورود به بورس از دو راه (سرمایه گذاری مستقیم و غیرمستقیم) امکان پذیر است. که در  سرمایه گذاری مستقیم، شخص سرمایه گذار بایدخود به خرید و فروش سهام اقدام کند. و در سرمایه گذاری غیرمستقیم به دو صورت صندوق های سرمایه گذاری و سبدگردانی اختصاصی انجام می شود .تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال مهم‌ترین روش‌های مورد استفاده فعالان بازار بورس جهت شناخت و انتخاب بهتر سرمایه‌گذاری در بورس از روش های تحلیل تکنیکال و بنیادی استقاده می کنند. در این مطلب قصد به بررسی تحلیل تکنیکال میپردازیم.

در بازارهای معاملاتی  روشی جهت پیش بینی رفتار احتمالی نمودار از طریق داده های گذشته مث قیمت و تغییرات آن، حجم معاملات و … است. در تمام بازار هایی که طبق عرضه وتقاضافعالیت می کنند کاربرد دارد، بازار هایی مث ارزهای خارجی، بورس اوراق بهادار و طلا ، فلزات گران بها و مسکن  را میتوان از این روش تحلیل کرد.

 تحلیل تکنیکال از نمودار و اطلاعاتی مانند قیمت و حجم، و همین طور تکنیک‌ها و ابزارهای متفاوت وضعیت کلی بازار و سهام مختلف را مورد ارزیابی قرار  میدهد.

به بیان دیگر تحلیل تکنیکال  یک استراتژی معاملاتی جهت ارزیابی سرمایه‌گذاری‌ها و تعیین فرصت‌های معامله با تجزیه و تحلیل روندهای آماری می باشد که از فعالیت‌های معاملاتی مث تحرکات قیمتی و حجم معاملات استفاده می‌کند.

از تجزیه و تحلیل تکنیکال میتوان بر روی هر نوع اوراق بهاداری که دارای سوابق تاریخی معاملاتی می باشد استفاده نمود . این مواردمیتواند شامل اوراق سهم، آتی، کالا، ، و سایر اوراق بهادار باشند. اما ازاین ابزار بیشتر جهت تحلیل سهام مورد معامله در بازار بورس استفاده می‌شود.

فرضیات اصلی تحلیل تکنیکال چیست؟

 چارلز داو بیان می کند در تحلیل تکنیکال اولین و مهمترین فرض این است که همه اطلاعات را قیمت نشان می‌دهد. به بیان دیگر تحلیل تکنیکال بر تحلیل آماری نوسانات قیمت است و تلاش می‌کند تا با الگوها و روندهای قیمتی گذشته و حال، روند قیمت آینده را پیش‌بینی کند.

تحلیل تکنیکال امروزه بر ۳ اصل استوار می باشد :

۱.قیمت همه چیز را نشان می دهد:

تحلیل تکنیکال تاکید دارد که همه چیز از جمله اصول بنیادی در قیمت سهم مشخص است و توجه به آن باعث حذف سایر عوامل قبل از تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری است. تنها چیزی که مهم است تحرکات قیمتی است که میزان عرضه و تقاضای بازار را نشان می‌دهد.

۲.قیمت در روند نمودار حرکت می‌کند :

تحلیلگران تکنیکالی تاکید دارند که قیمت‌ها در روندهای کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت، حرکت و روندهای گذشته را تکرار می‌کنند.

۳.گذشته تمایل دارد تا تکرار شود:

طبق روانشناسی بازار ترس و هیجان، چرخه های قیمتی گذشته تکرار می‌شود. تحلیلگر تکنیکال با استفاده از نمودارها احساسات را تحلیل می‌کند و به تحلیل روند قیمتی نمودار سهام می‌پردازد. بعضی از ابزارهای تحلیل تکنیکال جهت روندهای ۱۰۰ ساله است که مورد استفاده قرار گرفته‌اند؛ به این دلیل که تحلیلگران معتقدند که نمودار سهام، روندهای قیمتی خود را تکرار می‌کنند.

دوره آموزش بورس موسسه کمان یکی از معدود کلاس هایی است که می توانید به صورت کاملا حرفه ای و کاربردی آموزش ببینید و در طول زمان یادگیری با پشتیبانی اساتید  این مجموعه سهم های مختلف را تحلیل و رفع اشکال کنید و با آمادگی کامل وارد بازار سرمایه شوید و معاملات خود را به بهترین شکل انجام دهید.2020

 

منبع مقاله : http://bursekamaan.ir/%d8%aa%d8%ad%d9%84%db%8c%d9%84-%d8%aa%da%a9%d9%86%db%8c%da%a9%d8%a7%d9%84-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa%d8%9f-%d9%88-%da%86%d9%87-%da%a9%d8%a7%d8%b1%d8%a8%d8%b1%d8%af%db%8c-%d8%af%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%9f/