051-38769143
kamaan.club.co@gmail.com
ساعت کاری: 9 الی 20

​کالج کــــــــــــمان

تحلیل بنیادی چیست؟

تحلیل بنیادی سهام چیست؟

در این زوش امکان آنالیر کردن سهام یا اوراق بهادار براساس محاسبه ارزش ذاتی آن است. در این تحلیل، کلیه موارد تأثیرگذار همچون  وضعیت مالی و مدیریت شرکت، صنعت و شرایط اقتصادی کلان صورت می گیرد. کاربرد اصلی  تحلیل‌ بنیادی ، کشف ارزش ذاتی سهم است که بتوان با قیمت فعلی مقایسه کرد و سرمایه‌گذار بتواند برای خرید یا فروش سهم و اوراق بهادار تصمیم‌گیری کند. اگر ارزش(Value) پایین‌تر از قیمت(Price) فعلی باشد،در این صورت قیمت سهام افزایش‌یافته است و سرمایه‌گذار می‌تواند تصمیم به فروش سهم بگیرد.و اگر ارزش بیشتر از قیمت فعلی باشد، در این صورت  سهام سودآور است که مبنای خرید سهم است.

در تحلیل سهام،  تحلیلگر بنیادی مواردی همچون درآمد شرکت، عواید کوتاه‌مدت، حاشیه سود، رشد آینده تحلیل را در نظر می گیرد. اگر سرمایه‌گذار علاقه‌مند به اوراق قرضه باشد، تحلیل‌ها به‌ دلیل مطالعه نرخ سود، اطلاعات مربوط به اوراق قرضه، تعدیلات احتمالی در نرخ اعتبار اوراق و شرایط کلان اقتصادی صورت می گیرد. یه همین دلیل یکی از موفق‌ترین تحلیلگران بنیادی تاریخ، وارن بافت است که در اوراکل اوماها، به علت استراتژی‌های سرمایه‌گذاری خود، تبدیل به یک میلیاردر شده است.

تحلیل بنیادی چطور انجام می شود؟

در خقیقت صرف زمان و مطالعه اعداد  ترازنامه یک شرکت،  جریان نقدی، وضعیت درآمد و شرایط کنار هم قرار گرفتن آن‌هاست. اما فراتر از اعداد، تحلیلگر بنیادی  میبایست اهمیت خاصی به بخش های نامشهود همانند کیفیت مدیریت و سهم بازار دهد. اصول یک شرکت به دو جنبه وسیع کمی و کیفی تقسیم می‌شود. اکثر تحلیلگران در زمان تصمیم‌گیری هر دو جنبه را باهم در نظر می‌گیرند.

 این مطلب را حتما بخوانید: تحلیل تکنیکال چیست؟

اصول کمی

اصول کمی  ویژگی‌های عددی در مورد عملیات تجاری می باشند. که این عوامل از طریق صورت‌حساب‌های مالی شرکت، به دست می‌آید. این صورت‌حساب‌ها، سود، درآمدهای کوتاه‌مدت، نقدینگی و سایر دارایی‌ها را در بر می گیرد و چندین نام دارند. سه نوع صورت‌وضعیت‌های مالی که  میبایست فراگیرید عبارت‌اند از ترازنامه، صورتحساب درآمد و صورت سود و زیان. که ترازنامه توانایی شرکت را جهت برقراری تعادل بین دارایی‌ها و میزان بدهی‌اش به نهادهای مختلف را نشان می‌دهد. و صورت‌حساب درآمد، مقدار درآمد و مخارج شرکت را در یک بازه زمانی مشخص نشان می‌دهد.  که از این طریق میتوان فهمید شرکت درآمدی کسب کرده است یا ازدست‌داده است. همینطورمقدار نقدینگی شرکت جهت خرید هم آن چیزی  که برای بهبود یا گسترش کسب‌وکار لازم  است، بامطالعه وضعیت نقدینگی شرکت قابل‌بررسی وارزیابی است.

با تحلیل بنیادی کمی  میبایست تشخیص دهید که آیا شرکت  پول سازی می‌کند یا نه. و شرکت چه میزان از هر دلاری را که به دست می‌آورد، سود می‌برد؟ آیا درآمد کوتاه‌مدت افزایش می‌یابد؟ حتی اگر یک شرکت به سوددهی رسیده باشد، نشانه حرکت روبه‌جلوی شرکت و رشد مثبت آن در درآمد است. یک شرکت سالم باید بتواند بدهی خود را پرداخت کند.

اصول کیفی

در کنار مطالعه اعداد موجود در صورتحساب‌های مالی، میبایست جنبه‌های نامشخص شرکت را تحلیل کرد.  سبک کسب‌وکار شرکت چیست؟ آیا با فعالیت‌های اصلی مجموعه آشنا هستید؟  آقای وارن بافت هرگز در صنعت تکنولوژی سرمایه‌گذاری نمی‌کند چون در مورد فعالیت‌های این صنعت اطلاعاتی ندارد. یک سرمایه‌گذار باید در رابطه با صنعت و زمینه فعالیتی که میخواهد سرمایه‌گذاری کند اطلاعات کافی داشته باشد.

 

دوره آموزش بورس موسسه کمان یکی از معدود کلاس هایی است که می توانید به صورت کاملا حرفه ای و کاربردی آموزش ببینید و در طول زمان یادگیری با پشتیبانی اساتید  این مجموعه سهم های مختلف را تحلیل و رفع اشکال کنید و با آمادگی کامل وارد بازارسرمایه شوید و معاملات خود را به بهترین شکل انجام دهید.2020

منبع مقاله : http://bursekamaan.ir/