051-38769143
kamaan.club.co@gmail.com
ساعت کاری: 9 الی 20

​کالج کــــــــــــمان

صندوق سرمایه گذاری چیست؟ انواع آن کدام است؟

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک

  سازمان  مالی  می باشد که مبالغ دریافتی از سرمایه‌گذاران را در یک مجموعه اوراق بهادر سرمایه‌گذاری می‌کنند و سرمایه‌گذار مورد نظر باتوجه  به درصد  سهم خود در مجموعه، از سود یا ضررهای حاصل از این  مجموعه سرمایه‌گذاری سهم می‌برد.[۱]

صندوق سرمایه‌گذاری مشترک مبالغ  را از عامه مردم جمع‌آوری می‌کنند و  توسط نیروهای متخصص خود اوراق بهادار موجود در سبد سرمایه‌گذاری را مدیریت می‌ کنند.  عملکرد صندوق‌های سرمایه گذاری  به عملکرد اوراق بهادار و  دارایی‌هایی بستگی دارد که صندوق‌ها در آن‌ها سرمایه‌گذاری نموده اند.

صندوق سرمایه گذاری مناسب چه افرادی هست؟

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک مناسب افراد بدون تخصص وریسک‌ گریز  می باشد و این صندوق‌ها توسط  مدیران متخصص و کاربلد صورت می گیرد که تنوع‌بخشی درست سبد اوراق بهادار را برای سرمایه‌گذاران خود انجام می‌دهند. با توجه به امکان و اجبار بازخرید سهام توسط صندوق، سهامداران در هر لحظه میتوانند سهام خود را به فروش برسانند.

هر صندوق سرمایه گذاری مشترک باید چشم‌انداز صندوق  که شامل اهداف و اشکال سرمایه‌گذاری، هزینه‌ها، نحوه فروش و بازخرید سهام صندوق و موارد دیگر  می باشد را به سرمایه‌گذاران  فعلی و عموم ارائه نمایند.

مزایای سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها

1.متنوع بودن سبد سرمایه‌گذاری

 به طور کلی صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک سبد متنوعی از سرمایه‌گذاری در اوراق بهادر، سپرده‌های بانک، سهام و اوراق مشارکت  را برای سرمایه‌گذاران ایجاد می‌نمایند، در واقع تمام تخم مرغ‌های تان را در یک سبد قرار ندهید . این تنوع سازی باعث میشود که ریسک سرمایه‌گذاری  خیلی کاهش یابد. به بیان دیگر شاید  فکرکنید ایجاد سبد برای یک سرمایه‌گذار خرد  کار اشتباهی است  اما در واقع  صندوق‌های سرمایه‌گذاری مجموعه سرمایه‌های خرد سرمایه‌گذاران است و موجودی آن به بیشتر از صدها میلیارد می رسید. در نتیجه  سرمایه‌گذاری در یک دارایی کار خیلی اشتباهی خواهد بود.

2.نظارت و شفافیت اطلاعاتی

سازمان بورس و اوراق بهادر، متولی صندوق و حسابرس به‌طور کامل و مستمر در بازه‌های زمانی مشخص بر عملکرد هر کدام از صندوق‌های مالی نظارت دارند. و فعالیت این صندوق‌ها شفاف سازی میشود و در اختیار عموم مردم قرار می‌گیرند.

3.نقد شوندگی بالا

جذاب‌ترین امتیاز این صندوق‌ها قدرت نقد شوندگی بالای آن‌هاست.  این موقعیت را در اختیار سرمایه گذار می‌ گذارد که جهت  فروش  واحدهای سرمایه‌گذاری خود در هر زمان با مشکلی مواجه نشوند و  پول خود را راحت وسریع نقد نمایید. وظیفه نقد کردن دارایی‌ها  به وسیله ضامن نقد شوندگی صندوق‌ها انجام می‌شود و در هر زمان که فرد تصمیم به نقد دارایی‌های خود کند ، ضامن نقد شوندگی این کار را انجام خواهد داد.

4.صرفه جویی در زمان و هزینه  

 در صندوق‌های سرمایه‌گذاری باتوجه به اینکه  معاملات سرمایه گذاری در حجم بالایی صورت می گیرد ، هزینه‌های سرمایه‌گذار بسیار کاهش پیدا می کندو صرفه جویی می‌شود و اینکه این صندوق‌ها برای اشخاصی که اطلاعات و تخصصی ندارند باعث صرفه جویی در زمان میشود .

 

دوره آموزش بورس موسسه کمان یکی از معدود کلاس هایی است که می توانید به صورت کاملا حرفه ای و کاربردی آموزش ببینیدودر طول زمان یادگیری با پشتیبانی اساتید  این مجموعه سهم های مختلف را تحلیل و رفع اشکال کنید و با آمادگی کامل وارد بازار سرمایه شوید و معاملات خود را به بهترین شکل انجام دهید.

 

انواع صندوق های سرمایه گذاری

 مهم‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری به دسته‌های زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:

1.    صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت: این صندوق‌ها بیشتر در اوراق مشارکت، سپرده‌های بانکی و سایر اوارق  بهادر با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری  می‌کنند و الباقی در  سهام سرمایه‌گذاری می‌ کنند.

2.    صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام:  نزدیک 70 درصد سبد مرتبط  به این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری در سهام است. 30 در صد باقی مانده شامل سرمایه‌گذاری در اوراق بهادر، اوراق مشارکت و سپرده‌های بانکی است.

3.  صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط: این نوع صندوق متوسط صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درامد ثابت و سرمایه‌گذاری در سهام است.2020

 

منبع : http://bursekamaan.ir/%d8%b5%d9%86%d8%af%d9%88%d9%82-%d8%b3%d8%b1%d9%85%d8%a7%db%8c%d9%87-%da%af%d8%b0%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d9%85%d8%b4%d8%aa%d8%b1%da%a9-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa-%d8%9f-%d8%a7%d9%86%d9%88%d8%a7%d8%b9-%d8%a2/