051-38769143
kamaan.club.co@gmail.com
ساعت کاری: 9 الی 20

​کالج کــــــــــــمان

نسبت p/e سهام چیست؟

نسبت p/e چیست؟

یکی از اصطلاحاتی که استفاده  زیادی  میان سرمایه گذاران بورس دارد. برای خیلی از افرادی که آشنایی زیادی ندارند سوال است که  نسبت p/e چیست و چرا در میان سرمایه گذاران بورس کاربرد دارد. به همین علت مقاله ای در این مورد در  سایت موسسه کمان آماده کردیم و مفهوم p/e را به روش ساده برای شما توضیح دادیم.

نسبت p/e  چه معنایی دارد؟

یکی از مواردی  که  در میان سرمایه گذاران بورس  استغاده  زیادی دارد نسبت p/e است. سرمایه گذاران به شیوه مختلف از این نسبت استفاده می کنند. که بعضی آن را درست و بسیاری نیز به اشتباه  استفاده قرار می دهند . جهت استفاده درست از این نسبت میبایست مفهوم و کارکرد را یاد گرفت . به عبارتی نسبت p/e به معنایی عبارت price تقسیم بر eps است: price / earning per share = P/E

نسبت p/e

مفهوم نسبت p/e

 نسبت p/e در بورس 

انتظارات سرمایه گذاران از بازدهی آینده یک دارایی را برای ما بیان می کند.به بیان دیگر یک سرمایه گذار حاضر است به ازای هر ۱ ریال بازدهی  از  سهام که بدست می آورد، چند ریال پرداخت کند. به عنوان مثال در نظر بگیرید شما ۱ میلیون تومان در بانک سپرده گذاری می کنید. به ازای این پولی که سپرده گذاری کرده اید بانک سالیانه ۲۰% سود به پرداخت می کند. به این معنی که  در ازای ۱ میلیون تومان سپرده گذاری، سالیانه ۲۰۰ هزار تومان سود پرداخت می کند. برای بدست آوردن p/e در این مثال  باید قیمتی که پرداخت می کنید ( ۱ میلیون تومان) را به سودی که بدست می آورید ( ۲۰۰ هزار تومان) تقسیم کنید: ۵ = ۲۰۰,۰۰۰ / ۱۰۰۰,۰۰۰

پس در این مثال p/e سود بانکی برابر با ۵ شده است. یعنی  به ازای هر ۱ ریال سودی که از بانک دریافت می کنید ۵ ریال پرداخت می کنید. بعضی  اینگونه تفسیر می کنند که اگر p/e برابر ۵ است به این معنی  که ۵ سال زمان می برد تا سرمایه از طریق بازدهی های بدست آمده برگردد.

 نسبت p/e در بورس 

در بورس مفهوم  p/e شبیه مثالی است که بیان شد . به عنوان مثال  فرض کنید شرکتی در حال حاضر ۲۰۰ تومان قیمت دارد و eps (سودی) که برای  انتهایی سال  پیش بینی کرده  برابر با ۵0 تومان است.حهت محاسبه p/e این شرکت قیمت را بر سودی که دارد تقسیم می کنیم: ۴ = ۵0 / ۲۰۰

 p/e برابر ۴ به این مفهوم است که سرمایه گذاران در بورس حاضر هستند به ازای هر ۱ ریال سود این شرکت  ۴ ریال پرداخت کنند.

 نسبت p/e چه استفاده دارد؟ 

از این نسبت سرمایه گذاران برای ارزش گذاری سهام  استفاده می کنند.  این نسبت تنهایکی از ابزارهای ارزش گذاری سهام می باشد، نه تنها ابزار ارزش گذاری. اما چطور از این نسبت برای ارزش گذاری استفاده می شود؟ یکی دیگر از نام های این نسبت ضریب سهام است. برای ارزش گذاری با استفاده از p/e باید از عکس رابطه که بیان شد  استفاده کنید. به این طریق که  p/e  سهم محاسبه می شود، ویعد در سود آن ضرب می شود و ارزش آن سهم بدست می آید: P/E * eps = price

بعد از بدست آوردن ارزش سهم  با این روش باید ببینید که قیمت آن سهم در بازار بیشتر از قیمت محاسباتی شماست یا کمتر. اگر قیمت سهم در بازار بالاتر از این عدد باشد، یعنی آن سهم ارزنده نیست. اما  اگر قیمت سهم در بازار کمتر از این عدد باشد، یعنی  آن سهم ارزنده است و قابلیت رشد دارد. نکته ای که اینجا وجود دارد این است که تمام این موارد به این بستگی دارد که شما نسبت p/e را به درستی محاسبه کنید.

انواع p/e

p/e دنباله دار: این نوع از p/e ساده ترین شکل و همان است که در مثال اول توضیح دادیم . قیمت روز سهم بر سود (eps) آن تقسیم می شود و p/e سهم بدست می آید. این نسبت بیان گر آن است  که سرمایه گذاران به ازای هر ۱ ریال سود شرکت، چند ریال  حاضر به پرداخت هستند. پس به هر میزان که قیمت سهام تغییر کند این نسبت تغییر خواهد کرد.

p/e برآوردی: به این نوع از p/e، تحلیلی یا پیشتاز هم می گویند. این نسبت با استفاده از روش های خاص و با در نظر گرفتن عواملی از قبیل نرخ رشد سود شرکت، نرخ بهره بانکی، تورم و …. محاسبه می شود. این نسبت همانی است که در ارزش گذاری مورد استفاده قرار می گیرد. بعد از محاسبه، نسبت را در سود (eps) برآوردی  شرکت ضرب می کنیم و ارزش شرکت بدست می آید. اگر سود شرکت نیز به وسیله  ما تحلیل شود و خود سود اعلامی شرکت مورد استفاده قرار نگیرد، این کامل ترین نوع ارزش گذاری بر مبنای p/e می باشد.

تفاوت میان p/e دنباله دار و p/e تحلیلی چیست؟

 p/e دنباله دار  چیزی است که در واقع برای یک سهم وجود دارد. ولی p/e تحلیل یا برآوردی آن p/e چیزی است که سرمایه گذار انتظار دارد سهم به آن برسد.  به عنوان مثال p/e سهمی در بازار ۵ است (p/e دنباله دار) و ما تحلیل کرده ایم که p/e باید ۶ باشد (p/e تحلیلی). پس انتظار داریم که قیمت سهم رشد کند تا به آن نسبت مورد انتظار برسد.

 نکاتی درمورد p/e  بورس 

    • یکی از تاثیر گذار ترین آیتم های موثر در نسبت p/e یک شرکت سود یا eps آن شرکت است .
  • نسبت های p/e بالا یا پایین همیشه بیانگر ارزنده  و یا گران بودن سهم نیست. بلکه همانطور که بیان  شد بالا یا پایین بودن این نسبت، توقع بازار از آینده  و سودآوری شرکت را نشان می دهد. در خیلی از موارد بازار اشتباه می کند، نباید به انتظار بازار بسنده کنید.بلکه سعی کنید نحوه صحیح محاسبه p/e را یاد بگیرید و از آن استفاده کنید.
  • p/e یک ابزار مناسب جهت ارزش گذاری شرکت است، اما به تنهایی کافی نیست.  برای خرید سهام  میبایست علاوه بر استفاده از این نسبت کاربردی،از ابزارهای بیشتری  استفاده قرار کرد.
  • برای شرکت هایی که سود ندارند و زیانده هستند، محاسبه p/e  کاربردی ندارد. چون  این نسبت از تقسیم قیمت به درآمد بدست می آید. زمانی که سود یک شرکت منفی است یعنی شرکت درآمدی نداشته است. پس این نسبت p/e منفی است ! جهت ارزش گذاری شرکت هایی که اینطور هستند از روش های دیگری استفاده می شود.

 

دوره آموزش بورس موسسه کمان یکی از معدود کلاس هایی است که می توانید به صورت کاملا حرفه ای و کاربردی آموزش ببینید و در طول زمان یادگیری با پشتیبانی اساتید  این مجموعه سهم های مختلف را تحلیل و رفع اشکال کنید و با آمادگی کامل وارد بازار سرمایه شوید و معاملات خود را به بهترین شکل انجام دهید2020