051-38769143
kamaan.club.co@gmail.com
ساعت کاری: 9 الی 20

​کالج کــــــــــــمان

آموزش بورس الگوی سر و شانه در تحلیل تکنیکال

الگوی سرو شانه سقف و کف در تحلیل تکنیکال بورس به چه معناست؟

 

 الگوی سرو شانه از الگوهای برگشتی می باشد . الگوهای برگشتی، به الگوهایی  می گویند که روند قیمت پس از ایجاد الگو در آن‌ها تغییر جهت ‌دهد. الگوی سر و شانه، الگویی با سه قله می باشد  که دوتا از این قله ها ی بیرون در ارتفاعی برابر و قله‌ی وسط از بقیه بلندتر می باشد. در تحلیل تکنیکال بورس ، الگوی سر و شانه، نمودار خاصی را ایجاد می کند  که بیانگر تغییر بازار و شروع روند برگشتی است.براساس اطلاعات و تجربه‌های  بدست آمده الگوی سر و شانه یکی از معتبرترین  الگوهای برگشتی است . این الگو یکی از چند الگوی برتری است که با سطح متفاتی از دقت، بیان می کند که روند صعودی یا نزولی سهم رو به پایان است.

اغلب  الگوی سر و شانه موقعی  ایجاد می شود  که قیمت سهم به سقف خود رسیده و سپس به کف آخرین حرکت صعودی خود برمی‌گردد. و بعد قیمت از سقف قبلی بالاتر می‌رود تا دماغه را ایجاد کند و مجدد به کف اولیه‌ی خود برمی‌گردد. درآحر، قیمت ‌بار دیگر افزایش می‌یابد، ولی این بار به قله‌ی اول رسیده و روند نزولی  می‌گیرد.

الگوی سر و شانه سقف چیست؟

این الگو در آخر یک حرکت صعودی شکل می گیرد و موجب تغییر جهت بازار به سمت نزول قیمت می‌شود. در الگوی سر و شانه سقف، ما شاهد سه قله می باشیم . درمیان  این قله‌ها، قله وسط ارتفاع بالاتری  نسبت به دو قله قبلی خود دارد که درحقیقت  قسمت “سر” الگو هست و دو قله دیگر آن‌که ارتفاع کمتری دارند، شانه‌های چپ و راست را میسازند

 شیب‌خط گردن در الگوی سر و شانه سقف چه اهمیتی دارد؟

شیب خط گردن در الگوی سر و شانه سقف اغلب شیب ملایم و رو به بالایی است . بعضی مواقع این خط افقی می‌شود. اما این دو حالت تفاوت زیادی  باهم ندارند. هرزمانی که  خط گردن در الگوی سر و شانه سقف  شیب نزولی  داشته باشد ، بیانگر ضعیف بودن بازار است ومعمولا در پی آن شانه راست ضعیفی نیز ایجاد میشود. تحلیل‌گر بورس  تا  زمان شکسته شدن خط گردن صبر می‌کند و چنانچه  تصمیم به  فروش داشته باشد  میبایست بیشتر صبر کند؛ چون در شرایطی  که شیب‌خط کاهشی باشد اخطار فروش دیرترشکل می گیرد . خط گردن صعودی بیانگر قدرت زیاد  بازار است؛ اما  بازهم این مسئله وجود دارد که اخطار دیرتر صادر کند.

تشخیص حد زیان و حد سود الگو (سر و شانه سقف) به چه گونه است؟

حد زیان الگو، بالای شانه راست ایجاد می شود . البته در برخی مواقع  الگوهای سر و شانه‌ای شکل می گیرند که ارتفاع شانه راست و سر نزدیک است. در این شرایط  می‌توانید حد زیان را بالای قسمت سر در نظر بگیرید تا حد ضرر مطمئن‌تری داشته باشید.

برای دست پیدا کردن به  حد سود لازم است که  فاصله قسمت سر تا خط گردن را اندازه‌گیری کنید و از مکانی که خط گردن شکسته می‌شود به سمت پایین اعمال کنید. به‌عنوان نمونه به تصویر زیر دقت نمایید:

 

الگوی سر و شانه سقف در پنل تکنیکال

جهت شرکت در کلاس های آموزش رایگان بورس کمان اینجا را کلیک کنید

 

الگوی سر و شانه کف چیست؟

این الگو با اسم  سر و شانه معکوس هم نامیده میشود  و موارد  بیان شده در مورد حد سود و ضرر در الگوی سر و شانه سقف نیز شامل این الگو می‌شود. این الگو پس از یک حرکت نزولی صورت گرفته  و موجب تغییر جهت حرکت بازار به سمت بالا میشود . ساختار این الگو هم از سه کف ساخته ‌شده است که کف میانی، عمق زیادتری نسبت به دو کف مجاور خود دارد

 

تشخیص حد زیان و حد سود الگو (سر و شانه کف) به چه صورت است؟

در این الگو حد زیان، زیر شانه سمت راست ایجاد میشود ؛ ولی برای تحلیگرانی  که قصد انتخاب حد زیان مطمئن‌تری دارند، زیر قسمت سر نیزمکان  مناسبی برای در نظر گرفتن حد زیان است. البته این موضوع را در نظر بگیرید  که فاصله شانه راست تا سر خیلی  بزرگ نباشد. حد سود این الگو نیز برابر بافاصله سر تا خط گردن می باشد که باید از نقطه‌ای که خط گردن شکسته می‌شود، به سمت بالا اعمال کنیم. 

 

سخن آخر

الگوی سر و شانه، یکی از الگوهای بازگشتی می باشد که بعد  ازایجاد  ساختار الگو در پایان  روند، انتظار چرخش روند وجود دارد. در الگوی سر و شانه سقف، انتظار ریزش و در الگوی سر و شانه کف، انتظار رشد قیمت را داریم . از این الگو می‌توان برای شناساندن ‌ اصلاح‌های مقطعی نمودار و یا چرخش روند اصلی نمودار استفاده کرد.