051-38769143
kamaan.club.co@gmail.com
ساعت کاری: 9 الی 20

​کالج کــــــــــــمان

آموزش بورس مزایا و معایب تحلیل تکنیکال چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

تحلیل تکنیکال به معنی بررسی کلیه  داده‌های مرتبط با قیمت در گذشته، به جهت  درک رفتار قیمتی معمول یک دارایی و پیش‌بینی آینده آن می باشد. این شیوه تحلیل بازار، رفته رفته  طرف‌داران زیادی پیدا کرد و الان کسی نیست ، که در مورد آن نداند که حداقل بخشی از استراتژی معاملاتی بیشتر فعالان بازار مالی، شامل تحلیل تکنیکال است . 

۳ اصل مهم واساسی تحلیل تکنیکال

براساس منابع تاریخی، ابداع تحلیل نموداری به قرن نوزدهم و نظریه‌های “چارلز داو” باز می‌گردد و به همین دلیل، او را پدر تحلیل تکنیکال می‌ گویند. به طور خلاصه ، تحلیل تکنیکال بر سه اصل اساسی و مهم  بیان  شده در نظریه داو، استوار است.

۱- همه چیز در قیمت بیان شده است 

طبق این قاعده، برای تحلیل بازار میبایست  قیمت را مورد بررسی قرار دهید؛چون قیمت نهایی مورد توافق بین معامله‌گران، از کلیه ی مؤلفه‌های اقتصادی، سیاسی و… تأثیر گرفته  و تحلیل آن به بررسی تمام عوامل بنیادی مربوط خواهد بود!

۲- تحرکات قیمتی، روند معینی دارند

این اصل را می‌شود استعاره‌ای از قانون اول نیوتن در تحلیل تکنیکال دانست. در حقیقت  داو اعتقاد داشت ؛ قیمت به روند نزولی یا صعودی خود ادامه می‌دهد، مگر این‌که  عوامل بیرونی  دیگری باعث تغییر جهت بازار شوند.

۳- تاریخ قابل تکرار است

استفاده از روانشناسی جمعی انسان‌ها، یکی از تئوری‌های اصلی در تحلیل نموداری است. در حقیقت  این احتمال می باشد ؛ که اشخاص در صورت اتفاق  شرایط یکسان ، طبق  ادراک و داده‌های ذهنی قبلی خود واکنش قابل پیش‌بینی و مشترکی از خود نشان دهند.

این مطلب را حتما بخوانید: حد ضرر در معاملات بورسی چیست؟

دو شیوه  اصلی تحلیل بازار بورس و سایر بازارهای موازی، تحلیل تکنیکال و بنیادی می‌باشند. در محیط تحلیلی حاکم بر بازارهای مالی، همیشه این دو شیوه  در مقابل یکدیگر بوده و طرفداران آن‌ها هر کدام تلاش  در اثبات کارایی شیوه  مورد علاقه خود و برتری آن نسبت به سایرین داشته‌اند. تحلیل بنیادی به معنی تشخیص ارزش واقعی یا به اصطلاح  ذاتی یک دارایی، طبق مؤلفه‌ها و شاخص‌های مالی، اقتصادی و… می‌باشد. طرفداران تحلیل بنیادی تأکید دارند، که به دلایلی همچون  ارزش‌گذاری ذاتی دارایی‌ها طبق  داده‌های واقعی آماری، تخصص مالی تحلیل‌گران و صرف زمان بیشتر جهت   بررسی شرایط کلی دارایی، نتایج این شیوه از اعتبار بالاتری برخوردارند! اما در حقیقت  این است؛ که تابه امروز هیچ تحقیق جامعی عدم کارایی یا برتری هیچ‌ یک  از این شیوه ها را اثبات نکرده است؛ در واقع هیچ‌کدام از روش ها  عملکرد ۱۰۰ درصدی ندارندکارایی این روش‌ها، بیشتر به چگ.پونگی استفاده، تجارب اشخاص و فاکتورهایی نظیر استراتژی معاملاتی، مدیری سرمایه  و… بستگی دارد. امروزه بعضی از تحلیل‌گران به جهت بهره‌مندی هم‌زمان از امتیازهای  تحلیل بنیادی و تکنیکال، با یک روش ترکیبی همچون  «تکنوفاندامنتال» کار می‌کنند؛ که به جهت  بررسی عوامل مرتبط با هر دو شیوه ، دیدگاه کاملتری به آن‌ها ارائه می‌دهد.

مزایای تحلیل تکنیکال چیست؟

 • یادگیری آسان: از امتیازهای  غیرقابل انکار تحلیل نموداری، گستردگی ابزار و زوس هایی  تحلیل بازار است. یادگیری و فهم بیشتر مفاهیم تکنیکالی ساده‌ بوده و بسیاری از افراد در مدت کوتاهی می‌توانند؛ چگونگی  استفاده از این ابزار را یادبگیرند. در حال حاضر منابع آموزشی چاپی و آنلاین زیادی  نیز در این حوزه وجود دارند.
 • انعطاف‌پذیری بالا: با به کارگیری  از اصول روش تکنیکال می‌توان، نمودار قیمت هر دارایی را تجزیه و تحلیل نمود. در این حوزه  تقریباً هیچ محدودیتی نداریم؛ فقط میبایست  با توجه به موقعیت  هر نماد، از ابزار و روش مناسب  آن استفاده کرد. از قابلیت‌های دیگر این شیوه ، امکان تحلیل و معامله‌گری در دوره‌های زمانی متفاوت  نمودار شامل کوتاه‌ (دقیقه‌ای و ساعتی)، میان(روزانه) و بلندمدت(هفتگی و ماهانه) می‌باشد.
 • سرعت فرآیند تحلیل: به کارگیری فناوری‌های جدید در بستر بازارهای مالی باعث شده است؛ به دلایلی همچون  اخبار و شایعات، نوسانات قیمتی بعضا‌ً شدیدی طی یک لحظه ایجاد شوند. به همین سبب، امکان واکنش به موقع برای معامله‌گران یک امتیاز حساب می شود . تحلیل وضعیت نمودار قیمت دارایی‌ها معمولا خیلی  وقت‌گیر و پیچیده نبوده و اشخاصی که از تسلط کمی در این زمینه برخوردار باشند؛ باگذزاندن  مدت زمان مشخصی در طول روز، امکان تحلیل و بررسی نمودارهای متفاوت را خواهند داشت.
 • نقاط ورود و خروج دقیق: یکی از دلایل مهم  استفاده از تحلیل تکنیکال و به طور کلی استراتژی معاملاتی، تعیین نقاط ورود و خروج در بازار سرمایه است. در حقیقت شما با به کارگیری  ابزاری همچون  اندیکاتورها، سطوح فیبوناچی و… امکان تعیین دقیق  موقعیت خرید و فروش دارایی‌های متفاوت را خواهید داشت. به این صورت  تا حد زیادی، از سردرگمی معامله‌گران جلوگیری می‌شود.
 • استراتژی معاملاتی دقیق و خودکار: معاملات خودکار یا الگوریتمیک تریدینگ، در حال حاضر یکی از مهم‌ترین مباحث پیرامون بازارهای مالی است. روش‌های تکنیکالی به علت وجود پارامترهای مشخص واغلب محاسباتی، در فضای  زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف قابلیت پیاده‌سازی دارند. در حقیقت  اگر به جزئیات ربات‌های معامله‌گر توجه کنیم، بسیاری از آن‌ها بر مبنای تحلیل نموداری تدوین و توسعه یافته‌اند.

معایب تحلیل تکنیکال چیست؟

 • تأثیرگذاری تعصبات شخصی: بعضی مواقع احتمال دارد ؛ فرد به دلایلی همچون  تجربیات قبلی یا شایعات، دیدگاه افراطی مثبت یا منفی نسبت به شرایط  یک دارایی پیدا کند. در چنین موقعیتی ، تحلیل‌گر صرفاً نشانه‌های همسو با تعصبات خود را در نظر گرفته و متعاقباً خروجی این تحلیل، نتایج غیرمنطقی در بر دارد.
 • تفاسیر مختلف: یکی از اساسی ترین انتقادات نسبت به تحلیل نموداری، وجود تفاسیر مختلف از ابزار مشابه و داده‌های یکسان است. به عنوان  مثال، یک اندیکاتور در منطقه اشباع فروش قرار داشته و معامله‌گر «الف» بر طبق  وقوع یک نشانه صعودی اقدام به خرید نماید؛ اما در همین موقعیت  شخص «ب»، با مشاهده واگرایی منفی در نمودار قیمت و اندیکاتور، انتظار سقوط بالاتر قیمت را خواهد داشت!
 • سیگنال‌های معاملاتی متعدد: اگر معامله‌گر تکنیکالی بلندمدتی نباشید، احتمالاً سیگنال‌های معاملاتی زیادی را در طول روز یا هفته مشاهده خواهید نمود؛ که احتمال دارد  تمام آن‌ها مناسب سرمایه‌گذاری نبوده و باعث  زیان و یا سردرگمی شما شوند. تشخیص شرایط معاملاتی بهینه در خیلی از اوقات، کار سختی می‌باشد.
 • عدم تعیین ارزش ذاتی: قرار گرفتن قیمت در بهترین نواحی  طبق  تحلیل نموداری، دلیلی  بر ارزندگی ذاتی آن نخواهد بود! در حقیقت احتمال دارد ، ارزش بازاری یک سهم در تابلوی قیمت چندین برابر ارزش ذاتی آن باشد؛ که در صورت سقوط بازار، زیان سنگینی برای  معامله‌گران به وجود می آورد .
 • عدم امکان استفاده در نمادهای جدید: نمودار قیمت دارایی‌هایی همچون  سهام عرضه اولیه، به خاطر جدیدالورود بودن در بازار سرمایه، از داده‌های کافی برخوردار نیست و به عبارتی هنوز نموداری برای آن‌ها تشکیل نشده است! شفاف است، که در چنین موقعیتی نمی‌توان از شیوه های  تکنیکالی استفاده نمود؛چون همان‌طور که بیان کردیم ، این شیوه  مبتنی بر تحلیل گذشته قیمت می‌باشد.

 

جهت شرکت در کلاس های آموزش رایگان بورس و مشاهده ویدیوهای آموزشی اینجا را کلیک کنید

 •