051-38769143
kamaan.club.co@gmail.com
ساعت کاری: 9 الی 20

​کالج کــــــــــــمان

بازار فارکس چیست و جفت ارزها چیست؟نحوه معاملات در آن چگونه است؟

بازار فارکس چیست؟

بزرگترین بازار مالی دنیا می باشد که روزانه تیلیاردها دلار پول دراین  بازار معامله  میشودبزرگترین بازار دنیا با روزانه 5 تریلیون دلار گردش مالی فارکس چیست؟  فارکس بازار برابری ارزهاست. ارزهای مختلف بازار فارکس نسبت بهم سنجیده میشوند و نرخ برابری ارزها به دست میاد. این بازار هیچ ارتباط مستقیمی به سهام ها و یا طلا و نفت ندارد. فارکس  به معنی برابری ارزها. همین! به عنوان مثال نرخ برابری پوند به دلار برابر با 1.30 میباشد. GBP/USD >>>1.30 این عدد یعنی اینکه اگر شما یک پوند بدهید، 1.30 دلار به شما میدهند. و یا مثلا 100،000 پوند بدهید. 130،000 دلار به شما میدهند. 

نحوه معاملات در بازار فارکس

 فارکس بازار پر نوسانی هست و از سمت  دیگر علاوه بر هم نوساناتی که دارد، بازار امنی هست.امنیت یعنی اینکه شما در جفت ارزها کمتر حرکات غیر قابل پیش بینی  میبینید، ارزی را نداریم که یک شبه نابود شود.اما سایر دارایی ها این خصوصیت  را دارند.پس بازار فارکس بازار امنی هست.

 در بازار فارکس چگونه معامله میکنیم؟

در نظر بگیرید  دیدگاه مثبتی نسبت به اقتصاد آمریکا دارید و فکر میکنید ارز آمریکا در مقابل پوند انگلستان که درگیر برکزیت هست قوی میشود.پس چکار میکنید؟ دلار در برابر پوند میفروشید. به این معنی که ، جفت ارز پوند دلار را میفروشید.

Sell GBP/USD

 در بازار فارکس ارز پایه و ارز متقابل  چیست؟

 زمانیکه  در بازار فارکس تصمیم دارید  ارزی را مبادله کنید، در واقع  میخواهید یک ارز را در مقابل ارز دیگری مقایسه میکنید. مثلا یورو را در برابر دلار مقایسه میکنید.

EUR/USD>>>>1.13

به این معنی که  به ازای هر یک یورو ما یک دلار و سیزده سنت دریافت میکنیم. یا مثلا:

پوند در برابر دلار

GBP/USD>>>> 1.3000

به معنی این که هر یک پوند برابر یک دلار و سی سنت.  مثلا : دلار آمریکا در برابر ین ژاپن

USD/JPY>>>>111.91

هر دلار برابر با یکصد و یازده ین

و حالا کدام  ارز پایه هست و کدام یک ارز متقابل؟ همیشه ارز اول ارز پایه هست و ارز دوم ارز متقابل. در واقع  ارز اول Base currency و ارز دوم quote currency هست. ارز پایه در واقع ارزی می باشد  که مبنای آن یک هست. مثلا هر یک یورو برابر است با یک دلار و سیزده سنت. ارز پایه یورو هست.

و یابه عنوان مثال  هر یک دلار برابر است با یکصد و یازده ین ژاپن. ارز پایه دلار هست و ارز متقابل ین هست. ارز متقابل،  ارزی است که ارز پایه را تعریف میکند.

مثلا هر یک پوند برابر است با یک دلار و سی سنت. دلار ارز پایه هست.

خرید و فروش جفت ارزها

زمانی که نظر مثبتی درمورد  پوند دارید، و میدانید که دلار ضعیف هست، این به معنی آن است که  موقعی  ما برابری پوند به دلار را بخریم خیلی سود میکنیم. چرا؟

 

چون از طرفی پوند رشد خوبی میکند، و از طرفی دلار  نزولی است.و برابری هر پوند به دلار به خیلی  زیاد میشود. 

در بازار فارکس خرید و فروش  چه معنی دارد؟

 مثلا ما جفت ارز  یورو به دلار را میخریم. در اینجا نسبت به بالا رفتن قیمت یورو و پایین رفتن قیمت  دلار جهت معاملاتی داریم. در واقع یورو را خریدیم و دلار را فروختیم.

و یا در نظر بگیرید پوند به دلار را میفروشیم. در اینجا ما نظرمان این بوده که قیمت پوند میریزد و دلار قوی میشود. به عبارتی دیگر دلار را خریده ایم و پوند را فروخته ایم.

 معامله گرها در بازار فارکس ارزهایی را معامله میکنیم که سود بیشتری داشته باشد. گاهی  مواقع ارزهایی را میفروشیم در برابر دیگری،گاهی وقت ها نظرمان مثبت است و ارز دیگری را میخریم.

 

جهت شرکت در کلاس آموزش فارکس و یادگیری استراتژی قوی وبستن معاملات با برآیند مثبت اینجا را کلیک کنید

 

انواع جفت ارزها چیست؟

در بازار فارکس صدها جفت ارز موجود است که تریدر ها میتوانند آن ها را معامله کنند و روی آن ها سرمایه گذاری کنند. بسیاری  از این جفت ارزها حجم بالای دارند و تعدادی دیگر نه، تعدادی مشهورتر هستند و تعدادی دیگر نه.

به عنوان مثال محبوبیت جفت ارز پوند دلار را با جفت ارز یوان چین روبل روسیه مقایسه کنیم. قطعا پوند دلار خیلی  محبوبتر و مشهورتر است و تریدرهای زیادی در آن معامله میکنند.

دسته بندی جفت ارزها

  •  جفت ارزهای اصلی
  • جفت ارزهای کراس
  • جفت ارزهای نوظهور

  جفت ارزها به سه دسته اصلی، کراس و نوظهور تقسیم میشوند که هرکدام از آن ها زیر مجموعه های زیاد و مهمی دارند. حتما برایتان  سوال است که فرق این جفت ارزها چیست و از چه ارزهای تشکیلی شده اند؟

مثلا EUR/USD جفت ارز اصلی هست یا نه؟ GBP/USD  چطور؟ USD/JPY ؟

به طور کلی  به تمامی برابری ارزی مهمی که دلار آمریکا یک طرف آن باشد جفت ارزهای اصلی میگویند. چرا؟ چون دلار آمریکا قوی ترین ارز  در جهان با نقد شوندگی بالاست. این مطلب سبب شده دلار آمریکا پایه بازارهای مالی بین المللی باشد.

چه جفت ارزهای اصلی هستند؟

EUR/ USD>>>> EURO TO USD DOLLAR

GBP/USD>>>>> POUND TO USD DOLLAR

AUD/USD>>>> Australian DOLLAR TO USD DOLLAR

NZD/USD>>>>new Zealand DOLLAR TO USD DOLLAR

USD/CHF>>>>USD DOLLAR TO SWISS FRANK

USD/CAD>>>>USD DOLLAR TO CANADIAN DOLLAR

USD/JPY>>>>USD DOLLAR TO Japanese Yen

این ارزها  تمامی جفت ارزهای اصلی قابل معامله در بازار فارکس هستند و شما میتوانید 24 ساعته تمامی این ها را معامله کنید.

جفت ارزهای کراس

جفت ارزهایی مث EUR/GBP, EUR/CHF,GPB/JPY و… که دلار آمریکا در آن نیست اما حاصل برابری ارزهای بزرگ دنیا هستند جفت ارز کراس میگویند. اصلی ترین جفت ارز کراس جفت ارز EUR/GBP هست که  نقش مهم و حیاتی ای را در بازار اقتصاد دنیا ایجاد میکند.

جفت ارزهای فرعی و یا نوظهور

جفت ارزهایی که در بازار فارکس معاملات کمتری در آن ها شکل می گیرد و جفت ارزهای مهمی نیستند در اقتصاد دنیا، جفت ارزهای فرعی میگویند. برابری ارزهایی مانند روبل، کرن، روپیه، دینار، لیر، پزو و… با دلار آمریکا جفت ارزهای فرعی و یا نوظهور را میسازند که حجم بالای  را در بازار جهانی ندارند.

 

چ