051-38769143
kamaan.club.co@gmail.com
ساعت کاری: 9 الی 20

​کالج کــــــــــــمان

پیوت درتحلیل و آموزش فارکس چیست؟ چه کاربردی دارد؟


پیوت در تحلیل تکنیکال به چه معناست؟ و کاربرد آن چیست؟

یکی از مهم ترین اهداف تحلیل تکنیکال ، تشخیص نقاط برگشت قیمت است. پیوت در تحلیل تکنیکال، یکی از پراستفاده ترین ابزار بررسی شرایط گذشته و فعلی قیمت است. به بیان دیگر، نقاط چرخش قیمت در نمودار پیوت نامیده می‌شود؛ که بر طبق ماهیت به دو گونه قیمتی و محاسباتی و بر مبنای قدرت بازگشتی نمودار، دو دسته ماژور و مینور را شامل می‌شوند.


انواع پیوت ها چیست؟

پیوت‌ها یا نقاط بازگشت اغلب موقعی شکل می‌گیرند؛ که نیروی عرضه یا تقاضا یکی بر دیگری غالب شود! در حقیقت زمانی که شما به یک نمودار قیمت نگاه کنید؛ تعداد زیادی  پیوت خواهید دید، که هر کدام در یکی از دسته‌بندی‌های بالا قرار می‌گیرند.

۱- پیوت قیمتی چیست؟

مفهوم اصلی و مهم نقاط بازگشت قیمت، در ذات این پیوت‌ها میباشد. در تعریف کلاسیک پیوت‌های قیمتی به آن اشاره شده است، که اگر بازار به میزان معینی در یک جهت حرکت کرده و بعد از تشکیل سقف یا کف، با روندی نسبتا قوی در جهت مخالف حرکت کند؛ یک پیوت در نمودار شکل گرفته است. در حال حاضر این تعریف کامل شده و اغلب در روش‌های پرایس اکشنی بیان می‌شود؛ که اگر قیمت حداقل به اندازه سه کندل (شمع ژاپنی) حرکت نموده و بعد از تشکیل کندل بازگشتی، دوباره با همان وضعیت اما در جهت مخالف حرکت کند؛ یک پیوت یا نقطه بازگشت مورد اطمینان خواهیم داشت. نحوه تشخیص این پیوت‌ها به شکل بصری و بر مبنای قوانین روش‌های تحلیلی متفاوت بوده و اصولاً ابزار تحلیلی خاصی نمی‌طلبد. به طور کل، طبق دو روش معامله بر اساس سطوح حمایت و مقاومت قبلی یا زمان تشکیل پیوت، می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

۲- پیوت محاسباتی چیست؟

این مدل از پیوت‌ها طبق داده‌های قیمتی (OHLC) و فرمول‌های ریاضی محاسبه می‌شوند و جزئیات تحرکات قیمتی بازار، در آن‌ها دخالت ندارد ! در حقیقت خروجی این محاسبات که به شکل چند عدد می‌باشد؛ به عنوان سطوح حمایت و مقاومت آتی نمودار استفاده می‌شوند. این پیوت‌ها طبق دوره زمانی نمودار و داده‌های قیمتی مورد استفاده، تا مدت زمان معینی معتبرند و با ایجاد کندل‌های جدید، این سطوح به‌روزرسانی می‌شوند. مثلا، نواحی پیوتی نمودار یک‌ساعته برای معامله‌گران میان‌مدتی کاربرد ندارند. پیوت‌های محاسباتی نیز خود انواع متفاوتی دارند، که پیوت پوینت و خطوط کاماریلا اصلی ترین  آن‌ها هستند. 

Pivot Point (PP) = High+Low+Close/3

R1 = (2*PP)-Low

R2= PP+(High-Low)

S1 = (2*PP)-High

S2 = PP-(High-Low)

این مطلب را حتما بخوانید:  منظور از پیپ در باز معاملاتی چیست؟

طبق قواعد، اگر قیمت بالاتر از نقطه «PP» قرار داشته باشد؛ به معنی صعودی بوده و میبایست طبق واکنش‌های قیمت نسبت به سطوح مقاومتی، به دنبال موقعیت‌ خرید باشیم وگرنه (قیمت کمتر از PP)، اقدام به فروش می‌نماییم. در نظر داشته باشید، که نقاط «R» مخفف Resistance یا همان سطوح مقاومتی و نقاط «S» مخفف Support یا نواحی حمایتی نمودار می‌باشند.

Camarilla Lines

H4 = ((High-Low)*(1.1/2))+Close

H3 = ((High-Low)*(1.1/4))+Close

H2 = ((High-Low)*(1.1/6))+Close

H1 = ((High-Low)*(1.1/12))+Close

L1 = Close-((High-Low)*(1.1/12))

L2 = Close-((High-Low)*(1.1/6))

L3 = Close-((High-Low)*(1.1/4))

L4 = Close-((High-Low)*(1.1/2))

در محاسبات خطوط کاماریلا ناحیه کلیدی نظیر «PP» نداریم؛ اما به دلیل تعداد نواحی مقاومت و حمایت محاسبه شده در این شیوه ، می‌توان قدرت روند را تا حد بالای تشخیص داد و معاملات دقیق‌تری داشت. در حقیقت موقعی که قیمت به سطوح ۳ یا ۴(از نوع R یا S) برسد؛ در نگاه اول بیانگر قدرت روند و تحرک قیمتی بالا می‌باشد. یاد آوری این نکته مهم است، که محاسبه‌گر نقاط پیوت در بیشتر پلتفرم‌های تحلیلی به شکل اندیکاتورهای پیش‌فرض قرار دارند و حتی در صورت عدم وجود آن می‌توانید، به شکل رایگان آن را از منابع متفاوت دانلود و نصب کنید. در حال حاضر در خیلی از استراتژی‌های معاملاتی، پیوت‌ها به عنوان ابزار اصلی و در کنار مواردی چون خطوط روند، میانگین‌های متحرک و… استفاده می‌شوند.

۳- پیوت ماژور چیست؟

چنانچه با تحلیل تکنیکال آشنایی نداشته باشید؛ با مشاهده نمودار قیمت، کف و سقف‌هایی که باعث وقوع حرکات قیمتی قوی در جهت مخالف شده‌اند، کاملاً محسوس می‌باشند

. در اصطلاح به این دسته از نقاط بازگشتی، پیوت ماژور میگویند. این نقاط از اعتبار زیادی برخوردارند و تحلیل‌گران برای ترسیم خطوط روند و الگوهای قیمتی، باید از این پیوت‌ها استفاده کنند.

۴- پیوت مینور چیست؟

در طرف مقابل نقاط پیوتی هم وجود دارند؛ که  باعث حرکات اصلاحی کوچک یا برقراری روند خنثی می‌شوند. پیوت مینورها در نمودارهای با دوره زمانی پایین (تایم‌فریم کوچک) خیلی مشاهده‌ می شوند ؛ چون نوسانات کاذب و مقطعی در نمودارهای میان‌روزی زیاد تشکیل می دهند. به علت این‌که نقاط بازگشتی مینور، قدرت آن چنانی در تغییر روند و ایجاد حرکات قیمتی چشم‌گیر ندارند؛ الگوهای قیمتی و خطوط روند مبتنی بر آن‌ها از اعتبار بالای برخوردار نیست. در نتیجه جهت کاهش درصد خطای تحلیل، معامله‌گران میبایست به دوره‌های زمانی درستی رجوع کنند.

نحوه تشخیص پیوت ماژور از مینور چیست؟

 با توجه به این‌که سطوح پیوتی  مبتنی بر قیمت می‌باشند، تشخیص آن‌ها به شکل چشمی و طبق مقایسه ذهنی سطوح بر اساس قدرت حرکات بعدی امکان‌پذیر خواهد بود؛ اما این کار لازمه داشتن تجربه مناسب در زمینه تحلیل تکنیکال است! به همین علت، روشی ترکیبی شامل دو ابزار فیبوناچی بازگشتی و اندیکاتور مکدی تدوین شده است؛ تا معامله‌گران متوسط و مبتدی نیز بتوانند قادر به تشخیص این سطوح باشند. در حقیقت اگر سطوح کف یا سقف نمودار این دو ویژگی را داشته باشند؛ به احتمال زیاد با یک پیوت ماژور رو‌به‌رو هستیم . قاعده کلی شامل موارد ذیل است:

تغییر فاز مکدی در زمان تشکیل پیوت

اصلاح قیمت حداقل به اندازه ۳۸ درصد موج قبلی می باشد

 

کلام آخر

به طور کلی، پیوت‌ها یکی از کاربردترین ابزار تحلیل و معامله‌گری در بازار مالی است؛ اما با توجه به نوسانات قیمتی متعدد و شدید، دارای خطاهایی نیز می‌باشند؛ که میبایست به واسطه تعیین استراتژی‌های معاملاتی دقیق و روش‌های جدید تحلیلی، پوشش داده شوند.

 

جهت شرکت در دوره ی آموزشی فارکس و یادگیری استراتژی قوی معاملاتی و پرسود اینجا راکلیک کنید